ISEA2019

HOME LOGIN SIGN UP

PROGRAM

Full Program

  • home
  • Program
  • Full Program

Please note that the schedule is subject to change in accordance with circumstances.

Daily schedule June 26(Wed.)

Venue Session Type Time Program
Academic Symposium Keynote Session
Conference hall - 10:00-10:50 Keynote Session 4: Woman Working with Media Art Technology
Christa Sommerer (University of Art and Design in Linz, Austria)
- 10:50-11:00 Special Video Presentation
Roger Malina (ISEA International)
Academic Symposium Special Session (Open to Public)
Conference hall - 14:30-17:00 Special session 2: Toward the City of Shared Value Creation
Chairperson
Lee, Soo Hee (Professor in Organization Studies, University of Kent) Kim, Jina (Ph.D, Nabi Future Studies, Art Center Nabi)
Panelist
Han, Eunju (Principal Architect of softarchitecturelab, Adjunct Professor, Hanyang University) Kim, InSul (Professor, Graduate School of Culture, Chonnam National University) Kim, Yunchul (Artist, Electroacoustic Music Composer) Londono Lopez, Felipe Cesar (Director of International Festival of the Image, Professor in Visual Design, University of Caldas) Naveau, Manuela (Artist, Curator of Ars Electronica Linz) Neustetter, Marcus (Artist, Cultural Activist, Producer) Samdanis, Marios (Lecturer at College of Business, Arts and Social Sciences, Brunel University London)
Academic Symposium Paper/Panel Session (Parallel Session)
Session 1-1. Environmental Art #2
Chair : Haru Ji (OCAD University)
Lecture room 1 Papers 11:15-11:35 - 1004. Underwater Sound and Oceanic States of Mind
Yolande Harris
11:35-11:55 - 24. Heavy Metal and the Oratorio for a Million Souls
Nigel Helyer and Jon Drummond
11:55-12:15 - 139. Invisible Animals
Donna Szoke
Session 1-2. Education and Community
Chair : TBD
Lecture room 2 Papers 11:15-11:35 - 261. Colliding systems: formal and real-life learning
Anne Nigten and Annemarie Piscaer
11:35-11:55 - 1016. FormLaboratory: Interfacing Technology with Site
Leslie Joynes
11:55-12:15 - 864. Mexican Electronic Art: Reuse and Reinterpretation of Technology
Cynthia Villagomez and Villagomez Oviedo
12:15-12:30 - 291. P@tch: Can We Use DIY Techno-Craftivism to End Armchair Activism
Janna Ahrndt
Session 1-3. Digital Heritage #2
Chair : TBD
Community room 2 Papers 11:15-11:30 - 263. Transformation and Regeneration of the Chinese Traditional Oil- Paper Umbrella in Contemporary New Media Art
Jing Han
11:30-11:45 - 441. MYSTERIOUS CHINESE MOVABLE TYPE PRINTING FRONM TECHNOLOGY TO ART
Haoyi Zhang
11:45-12:00 - 995. Situating Artificial Intelligence Art in Visual Cultural Heritage
Harshit Agrawal
12:00-12:15 - 996. Rediscovering Korea's Ancient Skies: An Immersive, Interactive 3D Map of Traditional Korean Constellations in the Milky Way
Sung-A Jang and Benjamin L'Huillier
Session 2-1. VR/AR - Immersive Experience
Chair : Benjamin Seide (Nanyang Technological University)
Lecture room 1 Papers 14:30-14:50 - 851. Toward the Experiential VR Gallery using 2.5-D
Sieun Park, Suk Chon, Tiffany Lee and Jusub Kim
14:50-15:10 - 868. Mixed Reality Art Experiments - Immersive Access to Collective Memories
Jens Herder, Shinpei Takeda, Kai Vermeegen, Till Davin, Dominique Berners, Bektur Ryskeldiev, Christian Zimmer, Ivana Druzetic and Christian Geiger
15:10-15:30 - 656. Conservation of Shadows: Shared Physicality Between Worlds
Haru Hyunkyung Ji and Graham Wakefield
Session 2-2. Social Impact and Socio-Technical Systems
Chair : TBD
Lecture room 2 Papers 14:30-14:50 - 1023. Privacy in the age of Mobile XR
Alejandro Rodriguez and Tomas Laurenzo
14:50-15:05 - 564. The Myths of Our Time: Fake News
Vit Ruzicka, Eunsu Kang, David Gordon, Ankita Patel, Jacqui Fashimpaur and Manzil Zaheer
15:05-15:20 - 812. More Than a Render: Digital Humans and the Politics of Representation
Meredith Drum
15:20-15:35 - 491. Cooperative Experimentalism: Sharing to enhance electronic media
Andrew Brown, John Ferguson and Andy Bennett
15:35-15:50 - 986. Flower Wall Project: A Case Study in Participatory Art Utilizing Social Media
Gyung Jin Shin
Session 2-3. Curatorial Practice #1
Chair : Georgia Smithson and Beryl Graham (The University of Sunderland)
Community room 2 Papers 14:30-14:45 - 194. The Public Sphere Engendered by Media Technology: Masaki Fujihata's "Light on the Net" (1996)
Yasuko Imura and Shigeru Matsui
14:45-15:00 - 295. í░Site of Reversible Destiny Yoro ARí▒: Platform for Utilization of Art Database and Development of AR System
Masayuki Akamatsu, Yasuko Imura, Tomoki Kobayashi, Iku Harada and Shigeru Matsui
15:00-15:15 - 609. After Dan Graham: An archeological approach to virtual reality art
David Han
Session 2-4
Training room 1 Panel 14:30-15:30 - 963. Interactive Arts for Digital Natives
Stahl Stenslie, Peter Lee (Nolgong), Charlotte Blanche Myrvold, Cecilie Lundsholt
Session 3-1. Curatorial Practice #2
Chair : Beryl Graham (The University of Sunderland)
Lecture room 1 Papers 15:45-16:05 - 404. From here to eternity: Experimental and creative approaches to collecting and distributing new media art within regional arts organisations
Georgia Smithson
16:05-16:25 - 830. Art museums facing the light of reality: an approach to virtual reality inside museums
Pablo Gobira and Emanuelle De Oliveira Silva
16:25-16:40 - 640. Digital Museum and User Experience: The Case of Google Art & Culture
Jinwoo Lee, Yikyung Kim and Soohee Lee
Session 4-3
Community room 2 Panel 17:00-18:00 - 802. Electronic Art Archives Platform, A Round Table Discussion
Wim van der Plas and Oliver Grau
Academic Symposium Poster/Demo Session
Special Hall 1
(Library Park)
- 10:00-17:00 Poster/Demo Session
* For more details, please refer to the link below:
ISEA2019_Poster/Demo Session Program
Academic Symposium Institutional Presentation
Session 1-4
Chair : Juyong Park (KAIST)
Training room 1 Institutional 11:15-11:25 - 964. Arts for Young Audiences Norway
Stahl Stenslie
11:25-11:35 - 1039. Convergence & Creativity Art Program for local community
Seongeun An
11:35-11:45 - 1041. ISEA International
Sue Gollifer
11:45-11:55 - 1070. Making Space, Making Place: Community-Based Media Art as a Transformative Force
Yun-Jou Chang and Minah Lee
11:55-12:05 - 1076. GITCT Introduction
Yongseok Tark and Jungsoo Kim
Session 3-4
Chair : Juhan Nam (KAIST)
Training room 1 Institutional 15:45-15:55 - 1045. The Convergence of Past, Present and Future: ISEA Archive Innovations
Bonnie Mitchell and Wim van der Plas
15:55-16:05 - 1064. Data Interconnectivity: The ACM SIGGRAPH Digital Art Archive
Bonnie Mitchell and Jan Searleman
16:05-16:15 - 1091. ISEA International - í«Future Forumí»
Sue Gollifer
Session 4-4
Chair : Juhan Nam (KAIST)
Training room 1 Institutional 17:00-17:10 - 862. MetaObjects: Facilitating digital production with artists and cultural institutions
Ashley Wong and Andrew Crowe
17:10-17:20 - 962. ELEKTRA: 20 years of electronic and digital art
Alain Thibault
17:20-17:30 - 1049. Facilitating sustainable collaborations and room for experiments
Florian Weigl, Michel van Dartel, Boris DeBackere
17:30-17:45 - The HIVE Collaborative Residency by thecamp - Diverse Creativity for Positive Impact
David Erhun
Artistic Program Artist Talk
Lounge of Space 5
(Space 5-2)
- 15:00-16:00 Subject. Living with Machines (AI)
Chair : Su Hyun Nam (Syracuse University)
- 1097. Underneath the skin another skin
Patricia Reis
- 1075. The Critical AI Manifesto
Boris Debackere, Jerry Galle, Steven Devleminck
- 1051. Artificial Unintelligence
Przemyslaw Jasielski
Lounge of Space 5
(Space 5-2)
- 16:00-17:00 Subject. Robotic Art
- 1028. Embodying Robot Performance
Bill Vorn
- 1077. I Like Robots, Robots Like Me: the sixth mass extinction meets the fourth industrial revolution.
Louis-Philippe Demers
- 459. Omikuji
Elena Knox, Katsumi Watanabe
Lounge of Space 5
(Space 5-2)
- 17:00-18:00 Subject. Sonification
Chair : Su Hyun Nam (Syracuse University)
- 1011. Synthetic Machines: Turning to the Spectra
Eva Sjuve
- 1113. Digiti Sonus and Eyes: Biometric Data Arts using Fingerprint and Iris Data
Yoon Chung Han
- 1101. New Creative Strategies for a Post-Anthropocentric Making
Abel Enklaar
- 1013. Suum: Virtual Reality Art Game
Heejoo Kim, Simon Hutchinson, Kenneth Thompson
Artistic Program Education
Multi-purpose Hall, ACC Children - 14:00-15:30 Kids Media Art Camp
[One-Day Program] Electronic Asian Foods
go to top